Międzynarodowy Dzień Recyklingu

35 butelek = bluza polarowa.
I te tajemnicze oznaczenia na plastikach...
Inne, że został zapoczątkowany w 2018 roku przez Global Recykling Foundation.
Tak naprawdę data powstania nie jest ważna. Liczy się sama inicjatywa, która ma na celu promowanie idei recyklingu oraz jej rozpowszechnianie wśród społeczeństwa. Pokazanie jak ważne jest ponowne wykorzystanie odpadów.
Recykling co to takiego?
Jest to jeden ze sposobów ochrony środowiska, który polega na powtórnym wykorzystaniu odpadów w celu produkcji nowych wyrobów.
Głównym założeniem recyklingu jest zmniejszenie ilości odpadów i nadmiernego eksploatowania złóż naturalnych.
Dzięki przetwarzaniu odpadów wykorzystywane są zasoby już wyprodukowane. Nie ma potrzeby wprowadzania (produkcji) nowych, które zanieczyszczają środowisko. Poprzez przetwarzanie odpadów w nowe produkty zostaje ograniczona emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Niestety nie wszystko można przetworzyć i powtórnie wykorzystać.
Symbol recyklingu ma postać tak zwanej wstęgi Mobiusa. Składa się z trzech strzałek, ułożonych w kształt trójkąta.
Każda z nich coś symbolizuje: pierwsza - proces gromadzenia, druga - proces recyklingu, a trzecia - ponownego wykorzystania surowca.
Pierwszym krokiem do recyklingu jest poprawna segregacja śmieci. Aby jak najwięcej odpadów zostało powtórnie odzyskanych i wróciło do obiegu musi być prawidłowo przeprowadzona.
Odpady dzielimy na 5 podstawowych frakcji:
PAPIER - niebieskie pojemniki.
Wrzucamy do niego opakowania z papieru i tektury m.in. książki, czasopisma, zeszyty, torby papierowe, kartony
METALE I TWORZYWA SZTUCZNE - żółte pojemniki
Umieszczamy w nim m.in. zgniecione butelki plastikowe, nakrętki, opakowania plastikowe i wielomateriałowe (kartony po sokach czy mleku), foliowe i plastikowe torebki, puszki po napojach
SZKŁO - zielone pojemniki
Wrzucamy m.in. słoiki i butelki, szklane opakowania po kosmetykach
ODPADY BIO - brązowe pojemniki
W nich powinny znaleźć się resztki warzyw i owoców, fusy, skorupy jajek, niemalowane i nieimpregnowane drewno. Należy pamiętać, żeby nie wrzucać kości zwierząt.
ODPADY ZMIESZANE - czarne pojemniki
Tu powinny znaleźć się resztki jedzenia, zabrudzone śmieci i te nienadające się do przetworzenia.
Tworzywa sztuczne takie jak plastik bardzo długo rozkładają się w środowisku naturalnym. Jednak większość z nich nadaje się do przetworzenia i powtórnego wykorzystania. Dlatego tak ważne jest, aby zostały poddane procesowi recyklingu.
Przykładem recyklingu mogą być ubrania polarowe wytworzone z butelek plastikowych czy taśma do pakowania PET wyprodukowana z przetworzonych butelek.
Symbole na opakowaniach plastikowych mają numery od 01do 07 i 09
Informują z jakiego rodzaju plastiku został dany produkt wyprodukowany.
01 PET - politereftalan etylenu. Wykorzystywany do produkcji butelek plastikowych, z których następnie powstaje taśma PET do pakowania. Należy do grupy bezpiecznych produktów. Tani i bardzo popularny.
HDPE podlega częstemu recyklingowi. Po umyciu letnią wodą opakowania mogą być ponownie wykorzystane.
03 PVC - polichlorek winylu. Używany przy produkcji wykładzin, drzwi, okien, rur, strzykawek. Jest szkodliwy dla zdrowia i może wydzielać toksyny.
04 LDPE - polietylen o niskiej gęstości. Stosowany najczęściej w brażny farmaceutycznej i spożywczej. Uznawany za bezpieczny.
05 PP - polipropylen. Jeden z najbezpieczniejszych plastików. Stosowany do produkcji opakowań na żywność, lunch boxów, opakowań na soczewki kontaktowe, taśmy do spinania palet. Jest plastikiem przeznaczonym do wielokrotnego użytku. Resztki taśmy PP mogą zostać przetworzone na narożniki ochronne lub klamerki PP
06 PS - polistyren (styropian). Stosowany jako materiał ociepleniowy oraz materiał na pojemniki jednorazowe (opakowania styropianowe). Może być toksyczny. Jest bardzo trudny do recyklingu.
07 OTHER - do tej grupy zaliczamy wszystkie plastiki, które nie zostały przyporządkowane do wcześniejszych grup. Są to najczęściej plastiki zawierające bisfenol A (BPA) - szkodliwy związek chemiczny powodujący rozwój chorób (np. hormonalnych).
